Logo Polskiego Radia

Bilans Europejskiego Forum Radiowego w Krakowie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 07.10.2016 08:08
  • Europejskie Forum Radiowe w Krakowie.mp3
Szefowie największych europejskich rozgłośni, dziennikarze i eksperci rozmawiali o przyszłości radiofonii
Foto: polskieradio.pl

Europejskie Forum Radiowe pod tytułem "DAB+, radio hybrydowe i europejskie strategie cyfryzacji" zorganizowało Polskie Radio.
Głównym wnioskiem uczestników forum była potrzeba wypracowania wspólnej strategii europejskiej w zakresie wprowadzania radia cyfrowego DAB+.
Prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk-Żyła jest przekonana, że należy zadecydować o technologicznej przyszłości radia. Prezes podkreśla, że większość szefów europejskich radiofonii, z którymi rozmawiała, staje przed podobnym problemem.
Wszyscy oni - według Barbary Stanisławczyk-Żyły - starają się odpowiedzieć na pytanie, gdzie jest przyszłość radia: w internecie, czy wciąż na częstotliwościach FM, czy też w systemie DAB+. Stąd pomysł, aby wspólnie spotkać się Krakowie.
Prezes mówiła też, że warto rozważyć czy cyfryzacja jest warta dalszych wydatków. Podkreśliła, że w ostatnich trzech latach odkąd Polskie Radio rozpoczęło proces cyfrowego nadawania, stacja wydała na ten cel 50 milionów złotych oraz dodatkowe 10 milionów na promocję cyfryzacji.
Rozmowy, które prezes Polskiego Radia prowadzi od kilku miesięcy na szczeblu międzynarodowym prowadzą do konkluzji, że prawie wszystkie kraje europejskie mają ten problem.
Prezes Polskiego Radia poinformowała, że spółka zawiesiła rozwój technologii radia cyfrowego ale nie wstrzymała obecnej emisji. Barbara Stanisławczyk-Żyła dodała, że Polskie Radio nie chce niszczyć dotychczasowego dorobku, ale chce rozpocząć szeroką dyskusję na temat rozwoju technologii cyfrowej.
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski podkreśla, że taka debata jest bardzo potrzebna, bo radio analogowe wcześniej czy później musi zostać zastąpione nowoczesnymi technologiami. Według przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jedna z technologii, która będzie się rozwijała jest właśnie radio cyfrowe.
Dyrektor radia BBC Helen Boaden mówiła, że obecnie 45 procent odbiorców słucha anten brytyjskiego nadawcy za pośrednictwem platform cyfrowych. 32 procent z tego to odbiorcy sytemu DAB, 8 procent online, 6 procent za pośrednictwem telewizji cyfrowej. Jak podała Helen Boaden niedawno odnotowano rekordowe dane systemu DAB, którego słucha każdego tygodnia 25 milionów odbiorców.
Dyrektor generalny Deutschlandradio - Willi Steul - powiedział, że w Niemczech wyłączenie częstotliwości FM i całkowite przejście na nadawanie cyfrowe może nastąpić w 2025 roku. Dodał, że Słuchający radia przez system DAB nigdy nie powracają do częstotliwości FM.
Dyrektor generalny węgierskiego radia i telewizji publicznej MTVA Miklós Vaszily mówi, że na Węgrzech proces cyfryzacji radia stanął w miejscu. Zaznaczył, że Węgry dają sobie świetnie radę bez sieci DAB+, jednakże radio internetowe rozwija się bardzo szybko. Węgierski nadawaca czeka i obserwuje, co się będzie dalej działo z radiem cyfrowym. Jak zaznaczył Miklós Vaszily dobrym przykładem jest Polska. Według dyrektora generalnego MTVA to dużo większy rynek, lecz wzorce korzystania z mediów ma bardzo podobne do naszego kraju.
Z kolei Szwajcaria chciałaby wyłączyć analogowe nadawanie i od 2024 roku przejść tylko i wyłącznie na nadawanie cyfrowe. Rene Wehrlin, szwajcarski specjalista do spraw cyfryzacji powiedział, że radio cyfrowe osiągnęło już taką pozycję w Szwajcarii, że nie można tego procesu zatrzymać. Dzisiaj w tym kraju działają równocześnie dwie technologie, które są jednakowo dobrze rozwinięte, jednak Szwajcaria nie może pozwolić na równoległe nadawanie w FM i DAB+.
Dyrektor generalny czeskiego radia Rene Zavoral mówił w rozmowie z Polskim Radiem, że europejskie stacje publiczne muszą rozwijać się w wielu dziedzinach równolegle zamiast skupiać się wyłącznie na jednym sposobie nadawania.
Rene Zavoral dodał, że radio publiczne powinno być wszędzie tam, gdzie są słuchacze. Należy zatem używać wielu form dystrybucji programu. Dyrektor zaznaczył, że należy rozwijać nadawanie cyfrowe, ale także rozmawiać o radiu hybrydowym czyli takim, które łączy te wszystkie platformy, także analogową.
Graham Dixon z Europejskiej Unii Nadawców podkreślał, że organizacja wskazuje na standard DAB+ jako technologię przyszłości radiofonii w Europie, ponieważ zakres FM jest już bardzo zatłoczony. Jak dodał, radio cyfrowe umożliwia dotarcie do większej liczby odbiorców z nową, atrakcyjną ofertą.
Jednocześnie Graham Dixon zapewniał, że Europejska Unia Nadawców nie będzie nikogo pospieszać we wdrażaniu radia cyfrowego, ale należy podążać w jednym kierunku.
Patrick Hannon, prezes międzynarodowego stowarzyszenia odpowiedzialnego za promocję standardów DAB zaznaczył, że na świecie spada cena odbiorników cyfrowych. Dodał, że w niektórych krajach są dostępne już od 15 euro, jednak nie w Polsce. Patrick Hannon powiedział, że gdy rynek jest dopiero uruchamiany, ceny są wysokie. Jednak wraz z rozwojem rynku ceny będą spadać.
W forum uczestniczyli równiez przedstawciele branży motoryzacyjnej. Michal Šimůnek, odpowiedzialny za montowanie systemów DAB w samochodach jednej z marek, zaznaczył że trwają prace nad kompleksowymi rozwiązaniami dotyczącymi nowoczesnych radioodbiorników. Specjaliści opracowują samochodowe "radio hybrydowe online". Urządzenie ma wybierać najlepszy sygnał stacji spośród częstotliwości FM, sygnału cyfrowego DAB albo online.
Erlends Calabuig, dyrektor Euranetu, sieci skupiającej europejskie stacje radiowe podkreślił, że Bruksela powinna wypracować jedną strategię rozwoju dla wszystkich krajów. Dyrektor Euranetu zaznaczył, że Komisja Europejska powinna mieć przygotowane szczegółowe analizy, biorąc pod uwagę sytuację poszczególnych krajów. Chodzi o to, by móc przejść do wspólnych przepisów i wspólnych standardów. Według Erlendsa Calabuiga wszystko jednak powinno być robione przy zachowaniu pewnej elastyczności tak, aby kraje mogły się dostosowywać w swoim tempie.
Forum w Krakowie było pierwszym tego typu spotkaniem w Polsce poświęconym cyfryzacji.

IRA/ho








Print
Comments
  0 comments
    No Comments
Published comments are the opinions of private individuals and do not reflect the views of Polskie Radio S.A. With regards to this, Polskie Radio S.A. does not accept any liability for any content published. Any comments containing vulgar language will be deleted in accordance with Polish law.
Comments
Copyright © Polskie Radio S.A About Us Contact Us